Stranka(3)

História syrov

História syrov

Najstarší archeologický nález o syroch pochádza z Egypta. V roku 2000 pred n.l. sa o ňom zmienili kresbou na jednej z hrobiek. V roku 800 pred n.l. o syre píše Homér vo svojej najznámejšej básni Iliada a Odysea kde Kyklop vyrába ovčí syr. Výrobu, dĺžku zrenia a proces ako z mlieka dosiahnuť výsledný produkt podrobne popísali až Rimania.  Práve Rimania sa stali priekopníci. Začali s výrobou aj experimentovať. Zistili, že kvalitu syra ovplyvňujú rôzne faktory ako teplota, vlhkosť, doba zrenia a prúdenie vzduchu. Dokonca začali syry aj údiť. Pri výrobe pridávali rôzne bylinky, aby pozmenili výslednú chuť. Experimentovanie  s dĺžkou zrenia sa im vyplatilo. Práve tvrdé syry boli pre nich veľmi dôležité. Dokázali ich nabaliť svojim vojakom a tak pri výprave do ďalekej cudziny mali jednak obživu, ale aj pocit domova.

Prvotné syry boli kyslé a slané. V stredoveku nastal prudký nárast v produkcii syrov. Syry sa z Talianska presunuli aj do okolitých krajín. Práve v tejto dobe vznikli známe druhy, ktoré poznáme dodnes. Medzi najvýznamnejšie druhy v tejto dobe patrili určite: Gorgonzola, Roquefort, Grana Padano, Parmigiano Reggiano, Čedar, Gouda, Camember, Ementál. Syry získavali na popularite. U obchodníkov sa zvyšoval dopyt aj po zrejúcich syroch. Mali dlhšiu spotrebu a výraznejšiu chuť. Ľudia si ich obľubovali čoraz viac a preto aj producenti začali reagovať.

Holanďania zachytili tento trend a prerazili s Goudou. Svoje procesy vylepšovali natoľko, že teraz sú jedna zo syrových veľmocí. Podľa comtrade je aktuálne Holandsko na druhom mieste vo vývoze syrov do sveta. Určite rád hádaš.

Čo myslíš aké sú zvyšné 4 krajiny v tomto rebríčku najväčších svetových exportérov/ vývozcov syrov?

3 …. 2 …. 1

Poradie najväčších exportérov syrov je nasledovné: 1, Nemecko, 2 Holandsko, 3 Francúzsko, 4 Taliansko, 5 Dánsko

Prekvapila ťa táto štatistika? Mňa osobne áno. Na prvé miesto som zaradil inú krajinu ako Nemecko. Verím, že ty si múdrejší ako ja :). Uvidíme či ma porazíš aj v druhej otázočke.

Otázka číslo 2
Najväčší Európsky producenti syrov:

3 …. 2 …. 1

Poradie najväčších Európskych producentov syrov: 1, Nemecko, 2 Francúzsko, 3 Taliansko, 4 Holandsko, 5 Poľsko

Nevychádza ti to? Jednoduché vysvetlenie. Francúzi sú jedny z najväčších producentov, ale aj konzumentov syrov. Preto ešte aby sme si uzavreli toto vedomostné okienko dáme si aj tretiu otázočku.

Otázka číslo 3
Najväčší svetový konzumenti syrov na jedného obyvateľa:

3 …. 2 …. 1
Táto štatistika ma tiež prekvapila: 1, Dánsko, 2 Island, 3 Fínsko, 4 Francúzsko, 5 Cyprus

Tak tu som bol opäť v lese :). Uhádol som iba Francúzov. Verím, že si sa naučil niečo nové a zaujímavé. Ak si nečítal môj prvý prvý článok o syroch, tak to môžeš napraviť.

 

kapustovy salat

Kapustovo – mrkvový šalát aj VEGAN verzia

Bežne sa mi stáva, že si kúpim kapustu spravím prvý recept a potom musím na rýchlo vymýšľať čo zo zvyšnou kapustou. Ešte že je kapusta mimoriadne účinná najmä v prevencii rakoviny. Neznepokojuje ma teda fakt, že ju musím pripraviť viac krát.

Kapustovo – mrkvový šalát

Ingrediencie:
● ½ väčšej hlávky kapusty
● 8ks mrkvy
● vajíčka uvarené na tvrdo alebo cícer
● nízkotučný grécky jogurt (klasický alebo vegan) / dajte si pozor na jogurty gréckeho typu mal by to byť pravý grécky jogurt
čierne olivy
● med alebo agáve sirup
francúzska horčica
soľ a korenie

Množstvo uvádzam len pri kapuste a mrkve z toho dôvodu, že som si ich nastrúhala do zásoby. Šalát som si vždy dorábala podľa potreby, keď bola chuť. Z tohto množstva mne osobne vyšlo na 8 porcií.

Postup:

Mrkvu, kapustu a ak robíme verziu s vajíčkami, tak aj tie, si nastrúhaj na veľkých okách strúhadla. Zmiešaj dokopy kapustu, mrkvu, olivy, vajíčka alebo uvarený cícer. Dresing si spravíš veľmi rýchlo. Grécky jogurtu, med alebo agáve sirup a horčicu, si vymiešaj v hlbokej nádobe. Dochutiť môžeš soľou, čiernym korením a pred podávaním necháme postáť hodinu v chladničke.

Dobrú chuť

najlepsie syry

Úvod do sveta syrov

Úvod do svet syrov

Chceš mi povedať, že nie si gurmán. Že si nevieš vychutnať dobré jedlo? Že si nevieš vychutnať dobrý syry?

Syr je univerzálna pochutina a dokážeš ho využiť prakticky na všetky spôsoby.  Je to až neuveriteľné, že z jednej suroviny “mlieka” sa dá vytvoriť nespočetné množstvo rôznych syrov. Dopátral som sa, že len vo Francúzsku majú minimálne 1000 rôznych druhov syrov. Na výslednú chuť syra vplýva množstvo faktorov pri výrobe. Jedným z hlavných sú kvalita mlieka, recept, doba zrenia, prostredie.

Syr chutí výborne za studena. Pri varení dodáva jedlu plnšiu chuť. Syr dodá chuť každému šalátu. Používame ho do dezertov a zo zážitku pri konzumácií zapekaného syra keď sa ti naťahuje a roztečie ti hovoriť asi nemusím. Pri toľkých možnostiach využitia a obrovskom množstve syrov, nie je prakticky šanca, aby si sa jedného druhu prejedol.

Gurmánsky večer

Syrová misa vyskladaná napríklad z vyzretej 1000 dňovej goudy, kozieho mladého 3 mesačného syra a ovčieho pecorina nemôže nikoho uraziť. K syrom si dopraj kvalitné víno, hrozno, figy, sušené ďatle, olivový olej, grissiny. Už počujem ako kričíš, že to je obrázok vystrihnutý z romantického filmu. Nemusí byť pokiaľ si gurmán a dopraješ si raz za čas. Zabudol som na jednu najdôležitejšiu ingredienciu. A to je dobrá spoločnosť s ktorou daný večer prežiješ. Vyskúšaj si spraviť raz za čas takúto večeru s niekym na kom ti záleží a som presvedčený, že sa z toho stane tradícia.

Varíme so syrmi

Určite si už využil syr pri varení. Nepovedz mi, že si nenastrúhaš parmazán na cestoviny, alebo do dobrej minestrone. Robíš výbornú syrovú omáčkú z Roquefortu? Samozrejmosťou dobrého burgeru je mladý chedar. Či syry pri varení používaš, alebo nie, syr dodáva jedlu plnšiu chuť. Syr nie je najlacnejšia surovina, preto často počúvam, že kvalitný syr je škoda dávať do varenia. Skúsim sa ťa teda spýtať takto. Akú otázku si pokladáš pri výbere mäsa a zeleniny? Asi si nepovieš, že si kúpiš menej kvalitné mäso, lebo ide do varenia. Pokiaľ ti to nedáva zmysel pri mäse a zelenine, tak prečo pri syroch je to iné? Ja si radšej doprajem kvalitné veci menej často, alebo menšom množstve, ako by som mal ísť na úkor kvantity. Samozrejme rozhodnutie je na každom z nás.

Dezerty

Určite vieš, že milujem sladké. Hlavne čokoládu, ale nepohrdnem ani dobrým cheesecakom. Tvaroh, mascarpone, ricotta sú syry, ktoré sa využívajú pri príprave dezertov. Keďže ja si sladké chcem vychutnať, tak si ho doma pripravujem iba sporadicky. Musím sa pochváliť, že cheesecakom by som ťa ale pohostil. To je jeden z mála dezertov, ktoré zvládnem.

Zapekané syry

A čo povieš na zapekané syry? Áno hovorím presne o tom ako sa ti syr roztečie, naťahuje a rozvonia všetko okolo. Dúfam, že ťa nenapadol vysmážaný syr. Áno aj to možnosť, ale skúsil si raclette, fondue, tartiflette, zapekaný kozí brie so šalátom? Smažáčik sa pri týchto gurmánskych špecialitách, len ticho pozerá z pod stola. Samozrejme aj toto je len vec názoru. Netreba sa báť skúšať nové druhy syrov, testovať ich a vychutnávať nové recepty.

Samozrejme ťa rád uvidím u nás na predajni, kde môžeš syry aj ochutnať. Pravidelne ti budem prinášať zaujímavosti o syroch. Budem nesmierne rád ak ti tieto rady pomôžu zorientovať sa vo svete syrov. Na dnes to je všetko a nabudúce sa porozprávame o histórií syrov.

 

zdrava kapusta

Kapustový koláč alebo placky

Ahoj,

minulý týždeň sa o mňa niesol v znamení kapusty. Keď si kúpiš jednu obrovskú hlávku, tak ti vlastne nič iné neostáva, no v zime sa kapustu jesť oplatí, čiže sa môžeš inšpirovať a niečo si ukuchtiť tiež.

Kapustový koláč alebo placky

Ingrediencie:
● ½ väčšej hlávky kapusty
● 2-3 vajíčka
● 1 šálka cícerovej múky
● cibuľa
olej
soľ a korenie

Postup na koláč:

Kapustu si pokrájaš na pásiky. Do receptu je možné použiť aj surovú, ale mne viac vyhovuje trochu ju povariť, aby zmäkla, no pokojne tento krok vynechaj. Na panvicu si dáš trošku oleja a opražíš cibuľku. Cibuľa aj kapustu dáme do jednej veľkej misy, pridáme 3 vajíčka, soľ, čierne korenie a poriadne to premiešame. Po premiešaní pridáš cícerovú múku a zase miešame. Pripravíme si dve panvice. Na jednej si zohrejeme trochu olivového oleja a rozotriš si zmes, tak aby bola rovnomerne po celej ploche panvice asi do výšky 2 cm a opekáš cca 4 minútky. Nemusíš použiť hneď celú zmes, mne z toho vyšli 3 koláče, ale ja mám menšiu panvicu. Koláč potom prehodíš na suchú panvicu a opekáš na sucho na miernom ohni ďalšie 4 minúty.

Postup na placky:

Kapustu si nakrájaš a rozmixuješ vo food processore, posolíš ju a cez sitko z nej vytlačíš prebytočnú vodu. Na panvici si opražíš cibuľku. Kapustu si dáš do veľkej misy, pridáš 2 vajíčka, soľ, čierne korenie, cícerovú múku a poriadne to premiešaš. Na panvici si rozpáliš trochu oleja a zo zmesi vytvaruj placky. Opekaj z oboch strán.

FOLLOW & TAG US FOR MORE(1)

Rozličné spôsoby úpravy zeleniny. Druhá časť “teplá úprava”.

V minulom článku, ktorý si môžeš prečítať TU sme si prešli ako konzumovať zeleninu za surova. Dnes si prejdeme spôsoby jej tepelnej úpravy.

Varená alebo na pare

Myslím, že sa zhodneme, že zelenina pripravená na pare si zachová viac živín a aj lepšiu chuť, takže ak máš tú možnosť, je to vždy lepšia voľba. Sitko na varenie v pare je úplne lacná záležitosť, vieš si tak pripraviť zeleninu čerstvú aj mrazenú a potom ju využiť ako
prílohu alebo do teplých šalátov.

Pečená alebo grilovaná zelenina

Výhodou takejto úpravy je, že si zeleninku môžeš okoreniť podľa vlastnej chuti a z rovnakej zeleniny vykúzliť aj celkom iné jedlo. V článku o surovej zelenine sme si spomínali aj marinovanie. To sa dá skvelo využiť aj pri pečení a pred prípravou v trúbe si mrkvu, baklažán, cuketu, či karfiol naložiť na noc do obľúbenej marinády. Zeleninu ako baklažán, cuketu, paradajky, či papriku si pred pečením môžéš najskôr vydlabať, potom naplniť mäsom, syrom, ryžou, quinou, čím len chceš a dať zapiecť. Pri grilovaní je super využiť špízy a kombinovať si rôzne druhy zeleniny.

Teplé šaláty

Šalát nemusí byť len zo surovej zeleniny. Kľudne je možné použiť varenú, na pare, pečenú, či grilovanú a skombinovať ju s obilninami, strukovinami alebo aj s mäsom. Prinesie ti to úplne nové možnosti, pretože zrazu môžeš do šalátov používať aj hokkaido tekvicu, batáty,
baklažán a podobne. Vyskúšaj napríklad šalát z pečenej hokkaido tekvice, baklažánu, quinou, sušené paradajkami a avokádom. Mňamózne 🙂

Polievky

Aj keď nie si najväčší milovník polievok verím, že si nájdeš aspoň jednu, ktorú máš rád. Či už je to krémová alebo vývar. Ja napríklad neviem zjesť zeler v polievke, keď sú tam jeho celé kusy, ale keď je rozmixovaný v krémovej polievke, tak mi to nerobí žiadny problém. Na zelenine je super, že nám polievky prinášajú ďalšie nekonečné možnosti. Vývar vôbec nemusíš robiť len mäsový. Minule som robila len zo zeleniny a bolo to geniálne. Pridala som zázvor, kurkumu a vznikla exotická varianta.

Nátierky

Na nátierky je možné použiť zeleninu upravenú rozličným spôsobom rozmixovaním so strukovinami, či obilninami. Poznáš Ajvar? Doporučujem vyskúšať a verím, že si ju zamilujete ako ja. Pripravuje sa z grilovaných paprík a baklažánu a je to ozaj delikatesa. Ak si ho ešte
neochutnal, povinne musíš napraviť tú chybu. Máme ho aj na predajni.

Zeleninové fašírky a placky

Zeleninu skombinujeme so strukovinami, quinou, ovsenými alebo inými vločkami a máme super náhradu za klasické fašírky alebo mäsové placky do burgerov. Je možné ich vysmážať, ale aj piecť v rúre. Receptov na ne je neúrekom, ak by ťa zaujímali moje overené, kľudne napíš, rada sa podelím.

Zaváraná zelenina

Slovákov pri tomto slovnom spojení pravdepodobne automaticky napadnú kyslé uhorky alebo zaváraná červená repa. Takýmto spôsobom si na horšie časi vieme odložiť aj karfiol, mrkvu zeler, je toho neúrekom a obrovskou výhodou je že v zime si tento poklad nájdeme pekne v skrinke.

Ako najradšej ješ zeleninu ty? Chutí ti viac čerstvá alebo tepelne upravená? Keby si sa s nami chcel podeliť aj o nejaký recept, neváhaj, my sa veľmi potešíme. 🙂

Lucka si pre pre teba prirpavila veľa možností. Zabudla na jeden ktorý ja osobne často využívam a pokladám za vhodné ho doplniť. Dúfam, že ta nenapadlo vysmážanie, to uviedla. Ja som sa rozhodol, že to do článku nezaradím. Na čo ale pozabudla je moja obľúbená úprava špenátu.

Blanšírovanie

Blanšírovanie je špeciálna tepelná úprava zeleniny, pri ktorej sa plody najprv krátko povaria, podľa veľkosti a druhu niekoľko sekúnd až minút, a potom sa ponoria do ľadovej vody. Zachovajú si tak svoju sviežosť, peknú farbu, chuť i vitamíny. Takouto úpravou získa špenát 5- násobne viac železa. Z blanšírovaných paradajok získa tvoje telo zase viacej lypokénu ako zo surových paradajok. Určite zaraď aj blanšírovanie do tvojho jedálnička.

Načo sme ešte zabudli?

čerstva zelenina

Rozličné spôsoby úpravy zeleniny. Prvá časť “Surová”

Zelenina je dôležitá súčasť pestrého a vyváženého jedálnička. Ja by som si bez nej nevedela predstaviť ani jeden deň. Napriek tomu sú aj také druhy zeleniny, čo som nemala vždy v láske a cestu k nim som musela hľadať. Dôležité je nebrániť sa novému. Ak ti teda nechutí čerstvá paradajka, premôž sa a vyskúšaj napríklad sušenú, tá ti môže sadnúť a tvoj jedálniček bude zas o niečo pestrejší. Dnes si teda prejdeme rozličné spôsoby ako sa dá čerstvá zelenina upraviť.

Šaláty

Ja mám najradšej klasiku. Ľadový šalát, uhorka, cherry paradajky, čierne olivy alebo kapary a pridávam aj biele hrozno. Šalát sa dá spraviť naozaj z kadečoho. Výhoda šalátu spočíva aj v tom, že môžeš medzi obľúbené druhy zeleniny pridať aj tie menej obľúbené. Takto si môžeš spestriť svoj jedálniček. Rôzne druhy môžete medzi sebou kombinovať a tak nikdy nebude šalát rovnaký.

Čerstvé šťavy a smoothies

Je to cesta ako si nájsť vzťah napríklad k mrkve, červenej repe, stonkovému zeleru, kelu, či špenátu. Je možné kombinovať zeleninu s ovocím, chute sa prepoja a dá im to nový rozmer. Ja som napríklad nebola predtým moc kamarátka s kelom, ale na zelené smoothiečka nedám dopustiť.

Zeleninové cestoviny

Ak ti niečo hovorí slovo špiralizér, tak už budeš vedieť o čom je reč. Je to mašinka na výrobu “cestovín” zo zeleniny. Vzniknú ti zeleninové špagety. Najčastejšie ich robím z cukety, no je možné použiť aj mrkvu, uhorku alebo bielu reďkovku. Jednu dobu som závislačila na cuketových špagetách s vegan syrovou omáčkou. Ak by ťa to zaujímalo je z kešu orieškov a lahôdkového droždia. Internet je plný receptov ako ju vyrobiť. Ak chceš overený recept tak mi napíš :).

Zeleninové “chipsy”

Radím to medzi čerstvú, pretože mám namysli úpravu do 42°C. Ak máš sušičku určite si kúzliš aj takúto dobrotu. Sušiť sa dá všeličo (mrkva, paradajky, kel, zeler, atď). Čo mňa osobne veľmi prekvapilo boli raw kelové chipsy. Tých som sa nevedela nabažiť. Lupienky zo zeleru sú tiež veľmi chutné. Obe tieto zeleniny nemám až tak v obľube, ale tieto chipsy to bolo čosi neskutočné, ak si ich nemáte ako vyrobiť dajú sa aj kúpiť. Doporučujem vyskúšať.

Marinovaná zelenina

Marinovať sa dá naozaj čokoľvek. Je to poriadna pecka. Je to super spôsob ako zaradiť do jedálnička aj napríklad surovú brokolicu. Je to poriadna pecka. Brokolicu rozoberieme na ružičky dáme do hlbokej misky. Od oka polejeme rastlinným olejom a sójovkou. Ja doporučujem sezamový olej. Pri alergii na sóju sa dá použiť kokosová “sójová omáčka” (nájdeš aj u nás v ponuke). Videla som už tento recept aj s omáčku z vlčieho bôbu. Poriadne premiešaj a daj na pár hodín najlepšie na noc do chladničky. Na obed už môžeš konzumovať marinovanú zeleninu. Ja sa ešte musím podujať na experiment s kelom, ale mám silný pocit, že ho budem mať vďaka tomuto zas o kúsok radšej.

Verím že si sa dozvedel niečo nové a zaujímavé. Ako si vybrať kvalitnú zeleninu sme písali v minulom článku. Nabudúce si prejdeme tepelne upravenú zeleninu. Zabudla som na niečo? Napíš mi.

Prvé príkrmy

Ako vybrať kvalitné ovocie a zeleninu pre svojich miláčikov?

Poznáš ten pocit? Ráno vstaneš ešte pred budíkom s čistou hlavou a dostaneš odpoveď na otázku, s ktorou si si deň predtým lámal hlavu? Mne sa to stalo práve dnes. Včera som rozmýšľal o čom ti napíšem ďalší blog. Sedel som pri tom, niečo som napísal, potom vymazal, lebo sa mi to nezdalo dobré. Nechal som to tak a venoval sa iným veciam. Dnes som sa zobudil, chvíľku som ležal v posteli a napadla ma téma, ktorú som nedávno rozoberal s jednou mladou mamičkou. Myslím si, že aj u teba daná téma rezonuje. Položila mi otázku, s ktorou som sa stretol už miliónkrát.

Chcem kvalitné ovocie a zeleninu pre moje dieťatko na príkrm?

Otázka, ktorá sa zvyčajne zvrhne do roviny. Ja nechcem byť prepnutá BIOmatka. Poprípade skĺzne, že BIO neexistuje alebo sa dostane do beznádejnej uličky potravinárskeho priemyslu. Máš aj ty v tom zmätok? Skúsim ti ukázať ako vidím celú problematiku ja.

Slovo kvalita je veľmi široký pojem a dokáže sa to ohýbať akýmkoľvek smerom. Poďme si sa v tom zorientovať. Ja som to rozdelil do 3 hlavných kategórií od najdôležitejšej. Samozrejme určite sa nájdu aj ďalšie, ale mojím cieľom je pomôcť nie to ešte viac zamotať :).

– Kvalita štýlu pestovania
– Kvalita čerstvosti
– Kvalita pôvodu

Kvalita štýlu pestovania

Tu narazíme na prvú veľkú tému BIO alebo neBIO? Problém poslednej dekády, ktorý by aj Hamleta ešte viacej zavaril. Keď mi niekto povie v rozhovore, že BIO neexistuje, že oni to striekajú v noci, tak tu pre mňa rozhovor končí. Nie preto, že by som si potreboval presadiť svoju pravdu. Daný človek jednak nevie pravdepodobne nič o značke BIO a jednak to je človek, ktorý sa na všetko pozerá deštruktívne a konšpiračne, čiže venovať takémuto človeku akúkoľvek energiu je čisté bláznovstvo.

Ja si nemyslím, že BIO je marketingová značka. Značka BIO nám zaručuje určitú kvalitu pestovania. Jasne stanovené pravidlá oprávňujú kohokoľvek o túto značku požiadať. Samozrejme nehovorím, že sa nedá v domácich podmienkach dopestovať rovnaká alebo vyššia kvalita. Určite áno. Mne osobne len vadí, keď niekto používa značku BIO a nemá na to oprávnenie. Určite nájdete vo svojom okolí niekoho komu môžete dôverovať, čiže netvrdím že nakupovať BIO ovocie a zeleninu je najlepšia varianta. Ale pozerám sa na otázku komplexne 365 dní v roku pre milióny ľudí. Preto má značka BIO určite význam. Áno, vstupuje tu ďalší parameter a to cena. Tu už je na každom z nás si zodpovedať. Niekedy mi ale príde, že nie sme ochotní si priznať, že nechceme zaplatiť rozdiel v cene (čo neodsudzujem) ale vyhovárame sa na vymyslené dôvody. Poznám kamaráta čo má kamaráta a jeho kamarát pracoval na Bio farme a Bio neexistuje.

Čerstvosť

Čerstvosť znamená kedy sa nám dostane produkt na stôl od odtrhnutia zo stromu alebo vytiahnutia zo zeme. Medzi čerstvosť môžeme brať aj spôsob skladovania. Niektoré druhy ako jablká, hrušky, mrkva, cvikla dokážeme uskladniť aj na niekoľko mesiacov a v zásade na kvalite veľa nestratia. To že nájdete ovocie a zeleninu niekedy na pulte plesnivú a zvädnutú neznamená katastrofu, ale iba to, že si niekto poverený neurobil svoju robotu správne. Samozrejme medzi čerstvosť môžeme rátať aj sezónnosť. Januárové jahody asi nebudú také sladké ako letné. Zvlášť kapitola je exotické ovocie. Aj tu máme možnosť si kúpiť trošku vyššiu kvalitu. Letecké ovocie je prepravované lietadlom nie loďou a tým pádom sa preprava zrýchli niekoľkonásobne. Samozrejme aj cena je zvyčajne niekoľkonásobne vyššia preto aj tu narážame na faktor peňazí.

Pôvod

Ďalšia obrovská téma. Produkty zo Španielska a Talianska sa zbierajú zelené nezrelé a v kamiónoch sa striekajú a dozrievajú. Zamyslel sa niekto nad týmto tvrdením? Z Malagy (juh Španielska) sa sem dostane tovar tak za 48h a keď pripočítam nejakú logistiku v rámci krajiny, tak si dokážem predstaviť, že do 4 dní je to na pulte v obchodoch. Aj keď Vám babka nabalí zo svojej záhradky paradajku a uskladníte ich normálne tak neočakávam, že za 4 dni budú plesnivé alebo, že Vám ich odtrhne zelené. Takže toto tvrdenia mi príde opäť ako menšia konšpirácia, ktorá sa nezakladá asi moc na fakte. Samozrejme je určite lepšie pre čerstvosť nakupovať lokálne produkty. Čisto ale na základe pôvodu si nemyslím že španielska paradajka by mala byť horšia ako slovenská.

Všetky hore uvedené body vplývajú vo výsledku na kvalitu ovocia a zeleniny. Pevne verím, že ty si není ten beznádejný prípad, ktorý pokiaľ nevie zohnať najlepšie BIO slovenskú papriku, tak si zvolí namiesto hypermarketovej španielskej radšej klobásu.

Budem veľmi rád, ak mi napíšeš ako celú problematiku vidíš ty?

fitmarket logo

Predstavenie tímu

Ahoj,
stretávame sa spolu na Instagrame, Facebooku, pri vybavovaní a preberaní objednávok, alebo aj na našej predajni vo Fresh Markete. Doteraz si si prečítal článok, možno si mi dal like na post, dostal si odo mňa e-mail s potvrdením objednávky alebo si počul môj hlas v telefóne. Ak si už bol u nás na predajni, tak si mal šťastie ma spoznať. Ak si si ešte nenašiel cestu tak sa Ti veľmi rád predstavím. Som Fitmarket a mám niekoľko podôb.

Martin:
Som človek, ktorého už 10 rokov zaujíma zdravý životný štýl. Najprv bola moja motivácia optimalizovať svoj profesionálny športový výkon, no teraz je to životná cesta. 17 rokov som sa venoval hokeju. Posledných 7 rokov som súčasťou zdravých potravín a od roku 2019 som sa opäť vrátil viac ku športu a trénujem v Individual Training Center. Odo mňa môžeš čakať články na témy: zdravý životný štýl, ale aj pohyb a zdravie. Tak isto mám na starosti chod celého projektu, preto ak máš akúkoľvek pohnútku mi niečo odkázať, veľmi rád si ju
vypočujem: martinfilo@individualtrainingcenter.sk.

Silvia:
Ahoj, ja som Silvia a mám na starosti chod prevádzky, objednávanie a pridávanie nových produktov do ponuky. Ak by Ti čokoľvek chýbalo v našej ponuke, buď si istý, že keď sa na mňa obrátiš, tak spravím všetko čo je v mojich silách, aby sme to do ponuky zaradili. Že vraj som až príliš poriadkumilovná a precízna. Ja si to nemyslím. Ja len chcem, aby ste sa u nás cítili dobre a aby vám prišla tip top objednávka. O našich produktoch viem najviac asi ja, preto ak Ťa niečo zaujíma, tak napíš mne.

Lucia:
Ja som vegánka asi 6 rokov a preto sa ku vám občas prihlásim v blogu aj na túto tému. Mám na starosti celý e-shop

a svoju energiu som venovala aj tomuto článku. Samozrejme sa so mnou môžeš stretnúť aj na prevádzke. Mám na starosti e-mailovú komunikáciu a sociálne
siete. Budem rada, ak náš začneš sledovať. Som vášnivá kuchárka, preto ak máš dobrý receptík, tak mi ho okamžite pošli. Ďakujem 👼.

Nikolas:
Ja v bratislavskej premávke zvyčajne krotím emócie a s úsmevom na tvári doručujem objednávky. Moja najväčšia záľuba sú autá, preto mňa moc na blogu nečakaj. Ak budeš na dobrom tuning zraze, tak sa tam určite vidíme.

Vídať moje rôzne podoby budeš môcť vo víkendovom špeciále na Instagrame. Každý pondelok si pre Teba pripravím článok. Naživo je ale naživo, takže ak ma chceš spoznať, kľudne dobehni na predajňu aj dnes, budem sa na Teba tešiť. Úplne som si predstavil ako si hneď vstal od monitoru a utekáš :))). Nevadí, skúsil som. Teším sa, že ma teraz poznáš o niečo lepšie a už je čas ísť pracovať.

Pekný deň Ti prajem.

happy-new-year-4714285_1920

Novoročné ciele

Ahoj,

do nového roka 2020 Ti prajeme všetko najlepšie. Hlavne veľa zdravia, šťastia a úspechov.
Veríme, že v novom roku naplníš všetky svoje ciele a predsavzatia.

Január je vo všeobecnosti mesiacom, kedy chceme začať žiť novú kapitolu svojho života.
Dávame si predsavzatia, výzvy a plánujeme. Rozhodli sme sa, že aj my ako firma si dáme
novoročné ciele a predsavzatia. Napíšeme ich verejne, aby sme si vytvorili menší tlak a
záväzok. Sme odhodlaní ich naplniť a budeme na tom pilne pracovať. Pri zostavovaní cieľov
sme sa inšpirovali od chalanov z ITC.

Pre rok 2020 sme si stanovili:
● minimálne 1 článok týždenne na blogu. Každý pondelok sa môžeš tešiť na témy o
zdravom životnom štýle. Budeme sa sústrediť hlavne na zdravie, zdravý pohyb ale
raz za čas napíšeme aj o ekológii
● #zelenypiatok bude výzva o nekonzumovaní mäsa v piatok
● dávame si aj ekologické výzvy a to obmedziť odpad
● reklamácie objednávok pod 1%

Ďalšie ciele máme interného charakteru a môžeš si byť istý, že začneme byť aktívni aj na
sociálnych sieťach.

Dal si si aj Ty predsavzatie do nového roka? Budeme radi ak sa s nami o to podelíš. Či už si
si dal predsavzatie alebo nie, dôležité je, aby sme boli so svojím životom spokojní. Aby sme
radosť a šťastie šírili do svojho okolia. Budeme radi ak sa staneme malou súčasťou Tvojho
roka 2020 a spravíme všetko, aby sme Tvoje očakávania naplnili.

S pozdravom Váš tím Fitmarket

 

 

 

ranajky

Sú raňajky naozaj potrebné?

Prečo zvyčajne ľudia neraňajkujú?
– ráno mi netrávi
– nemám čas
– snaha schudnúť
– intermittent fasting (pomerne novú Fínsku štúdiu na túto tému prinesiem neskôr 🙂 )

ranajky

Áno, každý z nás má ranné povinosti ako vystrojiť deti do školy, seba odviesť do práce, poprípade vyvenčiť svojho štvornohého miláčika. Je to ale dôvod na to, aby sme si odopreli raňajky? Ja si myslím, že nie a mám na to hneď niekoľko dôvodov.

Prečo vhodne raňajkovať?
– prísun energie
– lepšia kontrola hmotnosti
– lepšia mentálna výkonnosť
– lepšia kontrola prijatých kalórií počas zvyšku dňa

Ak som vás ani týmto nepresvedčil tak potom vytiahnem posledný tronf a to: Ľudia, ktorí pravidelne raňajkujú jedlo optimálneho zloženia, majú o 35-50% nižšie riziko inzulínovej rezistencie (predstupeň cukrovky). Toto nie je zanedbateľné percento.

Čo raňajkovať?
– bezpečné tuky (orechy, avokádo, olivový olej)
– komplexné sacharidy a vláknina (celozrnné pečivo, ovocie, zeleninu, ovsené vločky)
– ľahko stráviteľné bielkoviny (strukoviny, tofu, nízkotučné mliečne výrobky (prečo nízkotučné napíšem neskôr :), obilniny)
– antioxidanty (surové ovocie, zelenina, orechy)

Optimálne raňajky by mali obsahovať všetky tieto zložky. Či už si robíte raňajky na sladko alebo na slano určite sa dá vybrať. Raz za čas spravte manželke/ovi, priateľke/ovi raňajky do postele a určite sa ne budete tešiť ešte viac :).

ranajky na slano

Čo nedoporučujeme?
– údeniny
– slanina
– biele pečivo a výrobky z neho
– rafinované cereálie a granoly
– maslo

Pokiaľ nemáte návyk na raňajky alebo nevolíte vhodné potraviny a chceli by ste skúsiť zmenu tak neexistuje univerzálny recept na úspech. Každý sme jedinečný, máme iné chute a motiváciu. Tak isto ale treba povedať, že naše správanie je výsledkom zvykov, ktoré sme sa naučili. Tak ako človek, ktorý 5 rokov sedí doma asi do týždňa neodbehne maratón, tak isto aj vy, ak nemáte vypestovaný zvyk raňajkovať alebo volíte nevhodné potraviny, tak to zo dňa na deň asi nezmeníte. Jedlo nám dodáva potrebnú energiu na fungovanie, ale malo by nám aj chutiť. Ak chcete, aby zmena bola dlhodobá treba začať pomaličky pridávať do svojho jedálnička vhodné potraviny a tie zlé postupne nahrádzať vhodnými. Človek sa ani nenazdá a za nejaké obdobie bude voliť iné (verím že vhodné) potraviny :).

Raňajkuj ako kráľ, obeduj ako princ a večeraj ako žobrák.

Prajem vám úspešný vstup do každého dňa.

Pitny rezim

Máš dobrý pitný režim?

Pitný režim

O pitnom režime sa už toľko napísalo a narozprávalo že každý to zhruba ovláda. Ja sa ale pýtam dodržiavame to?

Voda je primárnou ak nie najdôležitejšou zložkou v ľudskom organizme. Voda tvorí 55% až 65% hmotnosti nášho tela a preto je nesmierne dôležité si dávať pozor na pitný režim. Správny životný štýl sa nezaobíte bez správne nastaveného príjmania tekutín. Je dôležité prijímať dostatok vody, aby obličky mali možnosť uvoľnené toxické látky vylučovať bez rizika poškodenia.

pitny rezim

pitny rezim

Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Náš Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 mil. Obyvateľov.

Čo teda piť? Určite je najvhodnejšia čistá voda. Či už filtrovaná, minerálna (s nízkym obsahom mineralizácie), dojčenská, pramenitá alebo s kohútika je určite tou najlepšiou voľbou. Čaj bez pridaného cukru je tak isto vhodná alternatíva Treba ale dávať pozor na čierny čaj a množstvo kofeínu. Čím kratšie ho luhujete (1-2 minúty) tým viacej kofeínu bude čaj obsahovať. Ak ale predĺžite luhovanie na 3-5 minút kofeínu budete mať svoje šálke menej.

Názory na to koľko by sme mali vypiť sa mierne líšia. Ambulancia AKV udáva tento vzorec.
Najmenej 0,5 litra (maximálne 0,7 litra) na každých (aj začatých) 15 kg hmotnosti.
Príklad: 70 kg človek: 70 :15 = 4,7 x 0,5 = 2,3 litra zjednodušene: 70 : 30 = 2,3 litra.
V prípade väčších strát vody potením, na každý 1 kg úbytku telesnej hmotnosti pri fyzickej aktivite, doplniť tekutiny v objeme 4 šálok (spolu 1 liter).

Polievky, mlieko, sladené limonády, káva, smoothies, zeleninové a ovocné šťavy sa nepočítajú do množstva prijatých tekutín. Stav hydratácie sa dá veľmi dobre kontrolovať farbou moču. Moč by mal byť svetlý a bez zápachu. Niektoré potraviny špeciáne cvikla vo väčšiom množstve dokáže farbiť nie len stolicu ale aj moč.

Kedy a koľko vody treba teda vody vypiť? Na lačno hneď po prebudení minimálne 0,5l vody. Dajte si 15 minútovú pauzu na hygienu, oblečenie a pustite sa do raňajok. Následne si treba rozložiť pitie počas celého dňa. Opäť cca 20 minút pred obedom alebo večerou je vhodné sa napiť viacej aby sme počas jedla alebo po jedle nemuseli príjmať ďalšie tekutiny. Nie je vhodné pre optimálne trávenie. Pred spaním nie je dobré príjmať tak isto veľa tekutín. Pokiaľ sme pred spaním smädný mali by sme vypiť iba také množstvo aby nás to osviežilo.

Pokiaľ v noci chodíme na toaletu je to zvyčajne kvôli zlému načasovaniu príjmania tekutín. Treba si nastaviť príjmanie tekutín prevažne do 18:00 aby sme potom na večer nemuseli toľko tekutín príjmať.

Nazdravie

sypane caje

História čaju a jeho zaujímavosti

História čaju

je dlhá, prepletená rôznymi historkami a povesťami rozširujúca sa po viacerých kultúrach po tisíce rokov. Čaj pravdepodobne vznikol v regióne Yunnan počas Shang dynastie, ako liečebný nápoj. Provincia Yunnan bola taktiež označovaná ako ,,rodisko´´ čaju. Bola to prvá oblasť, kde ľudia zistili, že konzumácia čajových lístkov alebo ich varenie a pitie zo šálky môže byť príjemným rituálom. V Číne sa hovorí, že je domovom najstaršieho kultivovaného čajovníka na svete, približne 3200 rokov starého.

Prvý dôveryhodný záznam čaju sa datuje do 3.storočia nášho letopočtu v lekárskom texte, ktorý napísal Hua Tuo. Odtiaľ sa neskôr nápoj rozšíril do Sichuan. Hovorí sa, že práve tam začali ľudia prvýkrát variť čajové lístky a piť vývar z nich bez pridania iných listov alebo bylín. Skôr, ako sa poznali liečebné účinky, sa považoval za horkú a stimulujúcu tekutinu.

Bez ohľadu na to, či sú tieto legendy skutočné, čaj zohrával významnú úlohu v ázijskej kultúre. Po stáročia sa považuje za ich základný nápoj s liečebnými účinkami a taktiež sa stal ich symbolom. Preto nie je prekvapujúce, že teórie pôvodu sú často náboženského charakteru. Je zaujímavé, že súčasné slovo pre čaj sa v čínštine začalo používať iba v 8.storočí nášho letopočtu.

Prvý známy odkaz na varený čaj pochádza z Hanovej dynastie “Zmluva o mládeži”, ktorú napísal Wang Bao. Medzi úlohy pre mládež zaradil “uvariť čaj a naplniť nádoby” alebo ,,kupovať čaj vo Wuyangu”.

Do polovice 8.storočia bolo pitie čaju primárne čínskou záležitosťou a populárne

počas dynastie Tang, kde sa neskôr rozšíril do Kórey, Japonska a Vietnamu.

Laozi a čaj

Laozi, klasický čínsky filozof, popísal čaj ako nepostrádateľnú zložku elixíru života. Legenda hovorí, že majster Lao bol zarmútený morálnym rozpadom spoločnosti a cítil, že sa blíži koniec dynastie. Vybral sa západným smerom a pri prechode pozdĺž národnej hranice mu colný inšpektor menom Yin Hsi ponúkol čaj a povzbudil ho, aby spísal svoje učenie do jednej knihy a odovzdal tak svoje múdrosti ďalším generáciám. To sa potom stalo známym ako Dao De Jing, kolekcia Laoziových výrokov.

Kniha opisuje pestovanie a spracovanie čajových listov a prípravu čaju ako nápoja. Opisuje aj spôsob hodnotenia čaju. Čaj pestovaný v tomto období sa používal ako platidlo, najmä ďalej od stredu ríše, kde mince stratili svoju hodnotu. V tomto období sa čajové listy naparovali a tvarovali do foriem koláčov alebo tehál.

V polovici 13.storočia sa Číňania naučili spracovávať čaj iným spôsobom. Čajové lístky sa pražili a potom sa v pare skôr rozkladali. Z dynastie Yuan a Ming boli nefermentované čajové listky prvý krát pražené, potom lisované a následne vysušené. Tým sa zastavil proces oxidácie, ktorý otáčal listy a zanechal pôvodnú zelenú farbu.

V 15.storočí bol vyvinutý čaj Oolong, kde boli čajové lístky čiastočne kvasené pred pálením. Západná chuť však uprednostňuje plne oxidovaný čierny čaj a listy sa nechávajú ďalej fermentovať.  Žltý čaj vznikol náhodne pri nedbalej výrobe zeleného čaju, kedy listy začali žltnúť, no ako výsledok vznikla nová chuť.